Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 2208/14

Zobowiązanie określa się także jako rodzaj stosunku cywilnoprawnego o swoistych cechach wskazanych w odpowiednich normach prawa zobowiązań, który można opisać za pomocą podstawowych pojęć, określających poszczególne jego elementy, takich jak podmioty, ich prawa i obowiązki oraz przedmiot.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Sędzia NSA Bożena Popowska, Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska, Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania, po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 910/13 w sprawie ze skargi E. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 910/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. D. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie.

W jego uzasadnieniu Sąd podał, że przedmiotem postępowania jest nieruchomość położona w Warszawie przy ul. [...] (poprzednio ul. [...]), składająca się z działki nr [...]. W wykonaniu decyzji Kierownika Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Dzielnicowego Warszawa [...] z dnia [...] stycznia 1990 r., nr [...], mocą umowy z dnia [...] maja 1990 r. zawartej w formie aktu notarialnego, oddano ją w użytkowanie wieczyste E. D. i D. D. Jak wskazano we wspomnianej decyzji, działka ta stanowiła grunt zamienny za gospodarstwo rolne przy ul. [...], które E. D. dzierżawił na podstawie umowy z dnia [...] września 1949 r. zawartej z W. P. (który dzierżawił ją z mocy umowy zawartej w dniu [...] sierpnia 1949 r. z J. H., będącą uprzednio jej współwłaścicielką w połowie) i wybudował tam szklarnię, a która to nieruchomość została przeznaczona pod budowę szkoły. W związku z planowaną inwestycją pomiędzy E. D. a Dzielnicowym Zarządem Gospodarki Mieszkaniowej - Działem Gospodarki Terenami Warszawa [...] w dniu [...] października 1960 r. została zawarta umowa dzierżawy nieruchomości położonej przy ul. [...], na którą dzierżawca przeniósł swoją szklarnię. Nieruchomość przy ul. [...] objęta była działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279), na podstawie którego przeszła na własność Gminy m. st. Warszawy, a następnie na własność Skarbu Państwa w trybie ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130). Wniosek o przyznanie własności czasowej został załatwiony odmownie orzeczeniem z dnia [...] lutego 1961 r., a obecnie wpisanym do księgi wieczystej jej właścicielem jest Miasto Stołeczne Warszawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00