Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 3395/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 stycznia 2015 r. sygn. akt IV SA/Gl 170/14 w sprawie ze skargi A. A. na orzeczenie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów Uniwersytetu Ś. w K. z dnia [...] października 2013 r. w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 19 stycznia 2015 r., IV SA/Gl 170/14 oddalił skargę A. A. na orzeczenie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów Uniwersytetu Ś. w K. z [...] października 2013 r. w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że zgodnie z art. 3 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej "p.p.s.a."), sądy administracyjne orzekają w sprawach, w których przepisy ustaw szczególnych przewidują sądową ich kontrolę i stosują środki przewidziane w tych przepisach. Taką ustawą szczególną jest ustawa z 27 maja 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 572, dalej w "ustawa"), której art. 221 stanowi, że od prawomocnego orzeczenia odwoławczej komisji dyscyplinarnej służy skarga do sądu administracyjnego. Zaskarżeniu zatem podlega tylko prawomocne orzeczenie odwoławczej komisji dyscyplinarnej. Nie można zaś w tym trybie kwestionować postanowień regulaminu studiów, czy też statutu konkretnej uczelni.

W świetle przywołanych przepisów, orzeczenia odwoławczej komisji dyscyplinarnej nie są decyzjami administracyjnymi ani nawet aktami administracyjnymi. Są one wydawane w trybie przepisów Kodeksu postępowania karnego, do którego odsyła art. 223 ustawy. Jest to spowodowane tym, że celem postępowania dyscyplinarnego jest orzekanie o winie i karze. Oznacza to, że odwoławcza komisja dyscyplinarna orzeka na podstawie przepisów omawianej ustawy, a w sprawach w niej nieuregulowanych w trybie odpowiednio stosowanych przepisów Kpk. Sąd administracyjny nie ocenia, czy orzeczenie jest słuszne, ale wyłącznie, czy mieści się ono w granicach obowiązującego prawa. Przedmiotem sprawy sądowoadministracyjnej jest ocena prawidłowości prowadzenia przez organy postępowania dyscyplinarnego oraz zgodności z prawem zapadłego w tym postępowaniu orzeczenia. W ramach przywołanych kryteriów Sąd uznał, że skarga nie jest zasadna, gdyż zaskarżone orzeczenie nie narusza prawa w stopniu uzasadniającym jego uchylenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00