Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 2500/14

Roszczenie poprzedniego właściciela o zwrot nieruchomości wywłaszczonej, która nie została użyta na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, w przypadku jej wcześniejszego zbycia przez wywłaszczyciela, nie może być zrealizowane w naturze, ale nie oznacza to pozbawienia w ogóle jakichkolwiek praw wywłaszczonego. Oznacza to tyle, że roszczenie to nie może być zrealizowane w drodze restytucji własności na podstawie aktu administracyjnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia NSA Jolanta Sikorska sędzia del. WSA Ireneusz Dukiel Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Gd 139/14 w sprawie ze skargi R.M. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Gd 139/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę R.M. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. Prezydent Miasta G., wykonujący zadanie starosty z zakresu administracji rządowej, działając na podstawie art. 136 ust. 3, art. 142 ust. 1 i art. 229 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r., Nr 102, poz. 651 z późn. zm., dalej u.g.n.), po rozpoznaniu wniosku R.M. - następcy prawnego W.M. i B.M., odmówił zwrotu nieruchomości położonej w G. przy ul. P., oznaczonej ewidencyjnie jako działka nr 1 o pow. 4.139 m², obręb nr [...]. Organ ustalił, że przedmiotowa nieruchomość została przez jej ówczesnych właścicieli zbyta na rzecz Skarbu Państwa aktem notarialnym z dnia 17 maja 1977 r. w trybie art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1974 r. Nr 10, poz. 41), z przeznaczeniem pod budowę osiedla mieszkaniowego [...] oraz centrum usługowego tegoż osiedla. Organ stwierdził także, że przedmiotowa działka uległa licznym przekształceniom geodezyjnym. W momencie wywłaszczenia stanowiła fragment działki nr 2, dla której była prowadzona księga wieczysta nr [...]. Na skutek podziału działki nr 2 na działki nr 3, 4 i 5, stanowiła fragment działki nr 3. W wyniku kolejnego podziału stanowiła fragment działki nr 6. Działka nr 6 została następnie oznaczona ewidencyjnie jako działka nr 7, z której w wyniku podziału powstała obecna działka nr 8, objęta wnioskiem z dnia 8 grudnia 2011 r. Zaś w dniu 25 kwietnia 1996 r. została zawarta w formie aktu notarialnego umowa oddania w użytkowanie wieczyste działki nr 8 stanowiącej własność Gminy Miasta G. na okres 40 lat oraz przeniesienia prawa własności budynku, budowli i urządzeń położonych na działce, na rzecz O. z siedzibą w G. Prawo to zostało wpisane do księgi wieczystej w dniu 26 kwietnia 1996 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00