Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2016 r., sygn. I OSK 2608/14

Relacja szczególności uregulowania polega na sytuacji, w której przepis uznawany za szczególny wprowadza odmienne skutki względem regulacji zawierającej normy ogólne, lub też wyłącza pewne podmioty lub zachowania z zakresu regulacji ogólnej. Taka relacja między wskazanymi regulacjami nie zachodzi.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia del. WSA Marzenna Glabas Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 350/14 w sprawie ze skargi P. R. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie dodatku służbowego 1. uchyla zaskarżony wyrok w części uchylającej decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...], w części, w której utrzymano w mocy decyzję Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w zakresie umorzenia postępowania o przyznanie dodatku służbowego i w tym zakresie oddala skargę; 2. w pozostałym zakresie oddala skargę kasacyjną; 3. odstępuje od zasądzenia od Komendanta Głównego Policji na rzecz P. R. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości; 4. odstępuje od zasądzenia od P. R. na rzecz Komendanta Głównego Policji zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 350/14, po rozpoznaniu skargi P. R. uchylił decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2013 r. nr 124 w przedmiocie dodatku służbowego. Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych i faktycznych sprawy:

P. R. pełnił służbę w Policji od dnia 20 listopada 1995 r. Rozkazem personalnym Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2009 r. został mu przyznany, od dnia 1 stycznia 2009 r., na czas nieokreślony dodatek służbowy w kwocie 500 zł miesięcznie. Wnioskiem z dnia 25 czerwca 2013 r. (przed zwolnieniem ze służby) P. R. wystąpił do Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie o przyznanie lub podwyższenie mu na stałe dodatku służbowego z kwoty 500 zł miesięcznie do kwoty wyższej. Wskazał, że kwota pobieranego dodatku służbowego nie jest adekwatna do jego zaangażowania w służbie. W reakcji na wniosek Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie zawiadomił funkcjonariusza o wszczęciu postępowania w sprawie podwyższenia dodatku służbowego, a następnie decyzją z [...] sierpnia 2013 r., nr [...] odmówił podwyższenia tego dodatku. W podstawie prawnej decyzji podano przepisy art. 100 i art. 104 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r., Nr 287 poz. 1687 ze zm.) oraz § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00