Wyrok NSA z dnia 17 maja 2016 r., sygn. I OSK 1759/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant asystent sędziego Joanna Zięba-Gula po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T.L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 3301/13 w sprawie ze skargi T.L. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji Nr [...] z dnia [...] listopada 2013 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji Nr [...] z dnia [...] listopada 2013 r. i utrzymaną nią w mocy decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji Nr [...] z dnia [...] lipca 2013 r., 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz T.L. kwotę 600 (sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 3301/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. L. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji Nr [...] z dnia [...] listopada 2013 r., którą utrzymano w mocy decyzję tego organu Nr [...] z dnia [...] lipca 2013 r., wydaną w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał na następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Decyzją z dnia [...] maja 1992 r., nr [...], Wojewoda Warszawski stwierdził nabycie przez Dzielnicę Gminę Warszawa - Śródmieście, z mocy prawa, z dniem 27 maja 1990 r. nieodpłatnie własności nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. N., ozn. w ewidencji gruntów w jednostce ewidencyjnej Warszawa - Śródmieście, obręb ewidencyjny 5-03-11, działka nr [...], zabudowanej budynkiem mieszkalnym, z wyłączeniem dwóch lokali sprzedanych.
Minister Administracji i Cyfryzacji, działając na wniosek T. L., decyzją Nr [...] z dnia [...] lipca 2012 r., stwierdził nieważność decyzji Wojewody Warszawskiego w części dotyczącej niesprzedanej części budynku położonego przy ul. N.. Następnie, po rozpoznaniu wniosku Prezydenta m.st. Warszawy decyzją Nr [...] z dnia [...] lipca 2013 r., stwierdził nieważność swojej decyzji z dnia [...] lipca 2012 r. W uzasadnieniu Minister wskazał, iż w ocenianej decyzji prawidłowo ustalono, że przedmiotowa nieruchomość leży na terenie objętym działaniem dekretu z 26 października 1945 r., jednakże nie rozważono czy budynek mieszkalny znajdujący się na przedmiotowym gruncie został wybudowany przed czy po 1945 r. Zdaniem Ministra data ta ma istotny wpływ na rozstrzygnięcie sprawy, bowiem, zgodnie z art. 5 dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy, budynki oraz inne przedmioty znajdujące się na gruntach przechodzących na własność gminy m.st. Warszawy pozostawały we własności dotychczasowych właścicieli, wybudowanie zatem czy też całkowite odbudowanie budynku po tej dacie powodowało, że nie spełniał on wymogów tego przepisu. Minister stwierdził, że budynek położony na przedmiotowej nieruchomości został wybudowany po 1945 r. i nie był objęty orzeczeniem Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia [...] listopada 1949 r., nr [...], odmawiającym b. właścicielom przyznania prawa własności czasowej do gruntu ww. nieruchomości warszawskiej, co oznacza, że w dniu 27 maja 1990 r. budynek ten stanowił własność Skarbu Państwa i podlegał komunalizacji, a wobec tego decyzja Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] lipca 2012 r. zawiera wadę rażącego naruszenia prawa.