Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 3121/14
Zarzut natury faktycznej można wobec uzasadnienia formułować tylko wtedy, gdy uzasadnienie orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego nie zawiera stanowiska co do stanu faktycznego przyjętego za podstawę zaskarżonego rozstrzygnięcia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 marca 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 1608/13 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku dla bezrobotnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 1608/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, oddalił skargę Z. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego, z dnia [...] października 2013 r., nr [...], w przedmiocie zasiłku dla bezrobotnych.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 10 ust. 7, art. 9 ust. 1 pkt 14 lit.b, art. 71 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.) oraz art. 104 K.p.a., Prezydent Miasta Krakowa odmówił przyznania Z. K., od dnia 19 sierpnia 2013 r., prawa do zasiłku dla bezrobotnych z Funduszu Pracy. Organ wskazał niespełnienie przez Z. K. warunków określonych w art. 71 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. niewykazanie posiadania w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania 365 dni zatrudnienia ani też innych okresów zaliczanych do nabycia prawa do zasiłku.
W odwołaniu Z. K. stwierdziła, że decyzja jest dla niej krzywdząca. Wyjaśniła, że nie miała możliwości zarejestrowania się w Urzędzie Pracy bezpośrednio po ustaniu stosunku pracy, gdyż jeszcze w trakcie wypowiedzenia musiała poddać się operacji rąk. Po operacji odwołująca się przebywała na zwolnieniu lekarskim oraz pobierała świadczenie rehabilitacyjne - w sumie przez okres 15 miesięcy, który został wliczony do okresu 18 miesięcy pobierania wynagrodzenia. Odwołująca się stwierdziła, że wysokość pobieranego przez nią świadczenia była za niska i w konsekwencji brakło jej ok. 20 zł by mogła otrzymać zasiłek.