Wyrok NSA z dnia 17 marca 2016 r., sygn. II OSK 1788/14
W przypadku uwzględnienia przez sąd powszechny powództwa i przywrócenia naruszonego posiadania danego lokalu osoba, która została wcześniej z niego wmeldowana decyzją organu administracji, może ponownie ubiegać się o zameldowanie w tym lokalu, o ile zamierza tam nadal na stałe zamieszkiwać.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia WSA del. Paweł Groński /spr./ Protokolant: starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 kwietnia 2014 r. sygn. akt III SA/Gd 152/14 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2014 r. sygn. akt III SA/Gd 152/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] dotyczącą wymeldowania skarżącego z pobytu stałego.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że Prezydent Miasta G. działając na wniosek K. S. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wymeldowania J. S. z pobytu stałego w G.. Organ ustalił, że J. S. od sierpnia 2013 r. nie zamieszkuje przy ul. [...] w G.. Wyprowadził się z domu dobrowolnie, gdyż nie chciał, aby dzieci były świadkami awantur pomiędzy nim, a żoną. Skarżący mieszka obecnie w mieszkaniu w P., które jest jego własnością na mocy zawartego z żoną porozumienia o podziale majątku wspólnego (akt notarialny z kwietnia 2013 r.).