Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. I OSK 2223/14

Dokumentami wewnętrznymi są dokumenty o charakterze roboczym zapiski, notatki, które zostały utrwalone w formie tradycyjnej lub elektronicznej i stanowią pewien proces myślowy, proces rozważań, etap wypracowywania finalnej koncepcji, przyjęcia ostatecznego stanowiska przez pojedynczego pracownika lub zespół. Stanowią one pewien etap na drodze do wytworzenia informacji publicznej. Nie można natomiast w tych kategoriach traktować dokumentu zawierającego informację o przekazaniu sprawy do załatwienia konkretnemu organowi Państwa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska (spr.), Sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia del. WSA Marian Wolanin, Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SAB/Wa 72/14 w sprawie ze skargi A. B. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 15 marca 2013r o udzielenie informacji publicznej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz A. B. kwotę 115 zł 80 gr. (sto piętnaście złotych osiemdziesiąt groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SAB/Wa 72/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi A. B. na bezczynność Komendanta Głównego Policji zobowiązał organ do rozpatrzenia wniosku skarżącego z dnia 15 marca 2013 r. o udostępnienie informacji publicznej, w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy. Orzekł ponadto, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

A. B. pismem z dnia 15 marca 2013 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 2058, dalej także jako: u.d.i.p.) zwrócił się do Naczelnika Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji Wydział w P. o udostępnienie pisma Prokuratury Okręgowej w K., które zostało skierowane do wiadomości Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji Oddział w P. około dnia 15 lutego 2012 r. Pismo dotyczyło nieprawidłowości pracy Policji podczas sporządzania i przekazywania dokumentacji oraz zatajania i poświadczenia nieprawdy. Wnioskodawca wniósł o przesłanie informacji w formie kserokopii na podany przez niego adres.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00