Wyrok NSA z dnia 17 marca 2016 r., sygn. I OSK 1457/14
Przepis art. 174 pkt 1 ustawy P.p.s.a. przewiduje dwie postacie naruszenia prawa materialnego, a mianowicie błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Przez błędną wykładnię należy rozumieć nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, natomiast przez niewłaściwe zastosowanie dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant st. asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 lutego 2014 r. sygn. akt II SA/Gl 1415/13 w sprawie ze skargi S. B., I. B., A. W. i S. W. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę S. B., I. B., A. W. i S. W. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Wojewody Śląskiego.
Jak wskazał w jego uzasadnieniu, decyzją z dnia [...] maja 2013 r. Prezydent Miasta D. G. umorzył postępowanie o zwrot nieruchomości położonych w D. G., oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako działki nr [...] i [...], wszczęte na wniosek skarżących - będących spadkobiercami poprzednich właścicieli, a to W. W., W. W. i T. W. - z dnia [...] lipca 2012 r. Zdaniem organu nie doszło do wywłaszczenia przedmiotowych nieruchomości, bo zostały one przejęte na rzecz Skarbu Państwa na mocy decyzji Prezydenta D. G. z dnia [...] maja 1979 r. wydanej na podstawie art. 53 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140), dalej ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym, po rozpatrzeniu wniosku ówczesnych właścicieli. Wcześniej toczyło się postępowanie w sprawie przymusowego wykupu gruntu wszczęte decyzją z dnia [...] sierpnia 1978 r. na podstawie art. 1, art. 2, art. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o przymusowym wykupie nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 3, poz. 14 ze zm.). W ocenie organu zwrot nieruchomości może dotyczyć nieruchomości wywłaszczonej, bo tak stanowi art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), zwanej dalej zamiennie ustawą. Przedmiotowa nieruchomość nie została jednak wywłaszczona, gdyż odjęcie jej własności nie nastąpiło na podstawie ustawy wywłaszczeniowej ani żadnej z ustaw wymienionych w art. 216 ustawy. Tymczasem katalog aktów prawnych dopuszczających zwrot nieruchomości jest zamknięty. Z tej przyczyny postępowanie jako bezprzedmiotowe należało umorzyć na zasadzie art. 105 § 1 K.p.a.