Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 lutego 2016 r., sygn. I OSK 273/15

Wysokość przyznawanego dodatku kontrolerskiego także specjalnego uzależnia się w szczególności od oceny wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz realizacji zadań i czynności służbowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich charakteru i zakresu, rodzaju i poziomu posiadanych przez policjanta kwalifikacji zawodowych oraz liczby dni wykonywania ich poza macierzystą jednostką.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.), Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska, Sędzia del. WSA Olga Żurawska-Matusiak, Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka, po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 października 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1121/14 w sprawie ze skargi S.L. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia 8 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o przyznanie dodatku specjalnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 października 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1121/14, oddalił skargę S. L. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia 8 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o przyznanie dodatku specjalnego.

Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że postanowieniem z 8 maja 2014 r. Komendant Główny Policji utrzymał w mocy własne postanowienie z 5 lutego 2014 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie przyznania S. L. dodatku specjalnego.

W uzasadnieniu organ wskazał, że powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następstwie złożenia przez stronę wniosku z dnia 4 stycznia 2014 r. Powołał też przepisy art. 99 ust. 1 i art. 106 ust. 3 ustawy o Policji, zgodnie z którymi prawo do uposażenia powstaje z dniem mianowania policjanta na stanowisko służbowe, a wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie policjanta ze służby. Zestawiając ww. regulacje z faktem, że wnioskodawca został zwolniony ze służby w Policji z dniem 15 października 2008 r., organ wysnuł wniosek, że nie ma możliwości orzekania o prawie do dodatku specjalnego, z uwagi na to, że strona nie posiada już statusu policjanta. Dodatek taki może zaś być przyznany tylko osobie, która aktualnie posiada uprawnienie do uposażenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00