Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2016 r., sygn. II OSK 1126/14
Z reguły ocena wykładni prawa materialnego poprzedza ocenę co do jego zastosowania, czyli ocenę polegającą na stwierdzeniu, że do ustalonego stanu faktycznego prawidłowo lub nieprawidłowo zastosowano określone przepisy prawa materialnego, rozumiane w taki, a nie inny sposób.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Kr 1352/13 w sprawie ze skargi L. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] listopada 2000 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 20 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Kr 1352/13, oddalił skargę L. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z [...] listopada 2000 r., którą utrzymano w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z [...] września 2000 r. o nakazaniu skarżącemu rozbiórki (likwidacji) strzeżonego parkingu poprzez rozbiórkę wjazdu na nieruchomość, drewnianego kiosku oraz oświetlenia. Wyrok ten został wydany w następujących istotnych okolicznościach sprawy.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] decyzją z [...] września 2000 r., powołując się na art. 48 Prawa budowlanego, nakazał skarżącemu rozbiórkę (likwidację) strzeżonego parkingu usytuowanego na działkach nr [...],[...],[...] i [...] przy ul. [...] w K., zaznaczając, że rozbiórce (likwidacji) podlegać mają wjazd na teren nieruchomości od ul. [...], drewniany kiosk (stróżówka) oraz oświetlenie parkingu.