Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2016 r., sygn. I OSK 99/16

Nawet najpoważniejsza choroba o charakterze przewlekłym, o ile tylko strona ma obiektywne możliwości podjęcia określonych czynności w postępowaniu sądowym, nie może być wystarczającym powodem dla uprawdopodobnienia okoliczności wskazujących na to, że zaistniałe w sprawie uchybienie terminu było niezawinione. Dopiero nagłe, niedające się wcześniej przewidzieć zdarzenie, może stanowić uprawdopodobnienie okoliczności przemawiających za uwzględnieniem wniosku o przywrócenie terminu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys, po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 1047/15 w sprawie ze skargi A. G. na postanowienie Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną. 2

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 października 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 1047/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. G. na sprecyzowane w sentencji postanowienie Ministra Skarbu Państwa.

W jego uzasadnieniu wskazano, że decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...], Wojewoda Małopolski potwierdził A. G. w pkt 1 decyzji prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez K. R. oraz Z. M. udziału w prawie własności nieruchomości położonej poza obecnymi granicami RP w S. przy ul. [...], woj. l., natomiast w pkt 5 odmówił potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia powyższej nieruchomości przez T. R. i M. G. Powyższa decyzja wobec niewniesienia przez stronę odwołania stała się ostateczna z dniem [...] grudnia 2013 r.

Pismem z dnia [...] października 2014 r. (data nadania) A. G. złożył wniosek o "przywrócenie prawa do rekompensaty" po M. G. oraz T. R., w związku z nowelizacją ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie zakończonej ostateczną decyzją Wojewody Małopolskiego z dnia [...] grudnia 2013 r. Zaznaczył, że prosi "o uwzględnienie prośby i rozpatrzenie pomimo opóźnienia".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00