Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2016 r., sygn. I GSK 251/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.) Protokolant asystent sędziego Dorota Gaj - Mizerska po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki jawnej w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 sierpnia 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 552/14 w sprawie ze skargi A. Spółki jawnej w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2014r. sygn. akt I SA/Wr 552/14 oddalił skargę P. sp. jawna z siedzibą w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej dotyczącej podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

P. sp. jawna z siedzibą w M. - dalej: skarżąca lub spółka - wnioskiem z dnia 15 lipca 2013 r. wystąpiła o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2011 r. Jako podstawę wznowienia postępowania wskazano art. 240 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia

1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej O.p.). Zdaniem wnioskodawcy, istotnymi nowymi okolicznościami i nowymi dowodami istniejącymi w dniu wydania decyzji, lecz nieznanymi organowi wydającemu decyzję, był prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 12 września 2012 r., sygn. akt II Aka 102/12. w sprawie przeciwko P.U. i innym członkom zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw związanych ze zmianą przeznaczenia oleju opałowego dla celów grzewczych i opałowych oraz mających na celu nieodprowadzanie z tego tytułu należnego podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług. Postępowanie karne ujawniło nowe okoliczności w prowadzonym przeciwko skarżącej postępowaniu podatkowym albowiem wskazało ono krąg podmiotów, które na poprzednim etapie obrotu towarami akcyzowymi, zobowiązane były do uiszczenia podatku akcyzowego, czego nie zrobiły. W konsekwencji doszło do przedwczesnego obciążenia tą należnością spółki. W ocenie skarżącej będzie możliwe przeprowadzenie wobec tych podmiotów odpowiednich postępowań podatkowych w zakresie określenia ich zobowiązań w podatku akcyzowym i jednoczesne uchylenie wobec spółki decyzji z dnia [...] kwietnia 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00