Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2016 r., sygn. I GSK 1855/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Janusz Zajda sędziowie NSA Małgorzata Rysz Lidia Ciechomska- Florek (spr.) Protokolant asystent sędziego Milena Dąbkowska po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 5 czerwca 2014 r.; sygn. akt I SA/Kr 680/14 w sprawie ze skargi R.A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2014 r.; nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R.A. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 2 700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 5 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 680/14 oddalił skargę R. A. Firma [...] w J. (skarżący), na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu.

Sąd za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Naczelnik Urzędu Celnego w N. decyzją z dnia [...] października 2013 określił wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu Audi Q7 w wysokości 54. 817 zł.

Dyrektor Izby Celnej w Krakowie decyzją z dnia [...] lutego 2014 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji omówił uregulowania dotyczące podatku akcyzowego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych i kryteria klasyfikacji pojazdów wynikające z Nomenklatury Scalonej. Wyjaśnił, że o klasyfikacji samochodu do kodu CN 8703 decyduje jego zasadnicze przeznaczenie do przewozu osób. Obiektywne cechy spornego pojazdu, ustalone w czasie oględzin, świadczą o tym, że charakter ww. pojazdu nie uległ zmianie, a modyfikacje były nietrwałe i odwracalne. Był on zasadniczo przeznaczony do przewozu osób. Dyrektor zauważył też, że kryterium ładowności nie ma znaczenia dla sprawy, ponieważ nie dotyczy samochodów tej kategorii. Ponadto, pojazd został wyprodukowany jako samochód osobowy, w związku z czym nigdy nie był pojazdem służącym wyłącznie do transportu towaru, co skutkuje powstaniem po stronie skarżącego obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym z chwilą zakupu samochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00