Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 września 2016 r., sygn. I GSK 1921/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 8 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 sierpnia 2014 r. sygn. akt V SA/Wa 233/14 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I GSK 1921/14

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 21 sierpnia 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA), oddalił skargę [...] (dalej: Skarżący), na decyzje Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] grudnia 2013r. (dalej: DIC ), wydanej w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do września 2008r.

Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynikało, że:

Po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego, wszczętego postanowieniem z dnia [...] stycznia 2013 r., decyzją z dnia [...] maja 2013 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w [...] określił Skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do września 2008 r. Uznał bowiem, iż w okresie objętym postępowaniem dokonał nabycia 68.830 litrów oleju napędowego z niewiadomego źródła, na podstawie fikcyjnych faktur VAT, od którego nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Od powyższej decyzji Skarżący złożył odwołanie, a decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. DIC utrzymał w mocy powyższą decyzję w całości.

Przeprowadzone postępowanie wykazało bowiem, że Skarżący dokonał nabycia 68.830 litrów oleju napędowego na podstawie "pustych", nie odzwierciedlających rzeczywistego obrotu, faktur VAT, a więc z niewiadomego źródła. Tym samym zdarzenia gospodarcze wskazane na fakturach nie miały miejsca, a podatek akcyzowy od powyższych transakcji nie został zapłacony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00