Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. II GSK 2230/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Jan Bała Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 16 maja 2014 r., sygn. akt III Łd 279/14 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] października 2013 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty eksploatacyjnej za wydobycie kopaliny z rażącym naruszeniem warunków koncesji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł wyrokiem z dnia 16 maja 2014 r. sygn. akt III SA/Łd 279/14 oddalił skargę M M na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł z dnia [...] października 2013 r. w przedmiocie ustalenia opłaty eksploatacyjnej za wydobycie kopaliny z rażącym naruszeniem warunków koncesji.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

1. Organ koncesyjny wszczął w dniu [...] sierpnia 2011 r. wobec M M postępowanie w sprawie wymierzenia opłaty eksploatacyjnej za wydobycie kopaliny pospolitej (piasku) bez wymaganej koncesji. Impulsem do wszczęcia powyższego postępowania było zawiadomienie Okręgowego Urzędu Górniczego w K z dnia 5 sierpnia 2011 r., który prowadząc kontrolę Zakładu Górniczego G DXIII należącego do strony ustalił, iż "poza wschodnią granicą obszaru górniczego G DXIII (bezpośrednio w jej sąsiedztwie), "w granicach udokumentowanego złoża G DXIII oraz w granicach terenu górniczego G DXIII prowadzona jest eksploatacja tego złoża (wydobycie piasku) na działce 464/1.

W toku tego postępowania przeprowadzono dowód z ekspertyzy biegłych, którzy stwierdzili ubytek kopaliny wynoszący 1882,00 ton.

Składając wyjaśnienia w powyższej sprawie wskazał, że objęcie eksploatacją działki nr 464/1 nastąpiło wskutek pomyłki spowodowanej wykorzystaniem mapy z nieprawidłowym oznaczeniem obszaru górniczego obejmującego eksploatacją całą działkę o nr 464/1.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00