Wyrok NSA z dnia 17 maja 2016 r., sygn. II GSK 2889/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. J. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 lipca 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 325/14 w sprawie ze skargi K. J. C. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. J. C. na rzecz Ministra Sprawiedliwości 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 24 lipca 2014 r. oddalił skargę K. J. C. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z [...] listopada 2013 r. w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:
skarżący z przeprowadzonego w dniu 28 września 2013 r. egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką, uzyskał z testu 99 punktów, co było podstawą uchwały Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości z dnia 28 września 2013 r. o ustaleniu negatywnego wyniku tego egzaminu, na podstawie art. 75i ust. 3 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (t.j.: Dz. U. z 2009 r., Nr 146, poz. 1188 ze zm.).
Odwołując się od tej uchwały skarżący zakwestionował pytania testowe o numerach 18, 43, 53, 65 i 102.
Objętą skargą decyzją Minister Sprawiedliwości utrzymał w mocy uchwałę organu I instancji wskazując, że egzamin, w którym skarżący uczestniczył jako zdający, został przeprowadzony zgodnie z wymogami ustawy Prawo o adwokaturze, a w jego trakcie nie wystąpiły nieprawidłowości mogące mieć wpływ na wynik egzaminu strony. Zdaniem Ministra, test egzaminacyjny, w oparciu o który przeprowadzony był egzamin, odpowiadał kryteriom określonym w art. 75i ust. 1 Prawa o adwokaturze zaś zawarte w nim pytania zostały sformułowane jednoznacznie - nie dotyczyły kwestii spornych w orzecznictwie i doktrynie, a wśród propozycji odpowiedzi była wyłącznie jedna poprawna odpowiedź, oparta na przepisach prawa obowiązujących w dniu przeprowadzenia egzaminu. Ponowne sprawdzenie udzielonych przez skarżącego odpowiedzi wskazywało, że udzielił on prawidłowych odpowiedzi na 99 pytań, uzyskując tyleż samo punktów.