Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2016 r., sygn. II GSK 2604/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Krajowej Rady Notarialnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 11 lipca 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 409/14 w sprawie ze skargi S. K. na uchwałę Krajowej Rady Notarialnej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na wykonywanie przez notariusza dodatkowego zajęcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 lipca 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 409/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu skargi S. K. na uchwałę Krajowej Rady Notarialnej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na wykonywanie przez notariusza dodatkowego zajęcia, uchylił zaskarżoną uchwałę oraz utrzymaną nią w mocy uchwałę Rady Izby Notarialnej w W. z dnia [...] września 2013 r., stwierdził, że uchylone uchwały nie podlegają wykonaniu oraz zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że w lipcu 2013 r., mając na uwadze treść art. 19 § 3 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 189, poz. 1158 ze zm. - powoływanej dalej jako p.n.), S. K. zwrócił się do Rady Izby Notarialnej w W. z prośbą o wyrażenie zgody na podjęcie dodatkowego zajęcia, jakim byłoby tłumaczenie uwierzytelnione (przysięgłe) z języka angielskiego. Podniósł, że w 2011 r. złożył stosowny egzamin i został wpisany na listę tłumaczy przysięgłych. Natomiast zgodnie z ustawą z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego Minister Sprawiedliwości może zawiesić tłumacza w wyniku niewykonywania tłumaczeń przysięgłych, zaś do ustawy tej nie wprowadzono możliwości zawieszenia wykonywania tego zawodu na wniosek samego tłumacza, co oznacza, że wnioskodawcy grozi utrata kwalifikacji, które zdobył ogromnym wysiłkiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00