Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 258/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. W. L. S. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 30 października 2014 r., sygn. akt I SA/Po 363/14 w sprawie ze skargi B. W. L. S. A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r., nr [...], 3) zasądza od Ministra Rozwoju i Finansów na rzecz B. W. L. S. A. kwotę 837 (słownie: osiemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 października 2014 r., sygn. akt I SA/Po 363/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę B. W. L. S.A. (dalej: spółka lub skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w P., dalej: organ) z dnia 23 grudnia 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie leasingu operacyjnego, dokonując transakcji, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.: Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, ze. zm.), dalej: ustawa o VAT. Ich formalnoprawną podstawę stanowi umowa leasingu operacyjnego oraz będące jej integralną częścią Ogólne Warunki Umowy Leasingu (OWUL) wraz z tabelą opłat i prowizji. Gdy korzystający spóźnia się z zapłatą kwoty równej co najmniej jednej opłacie leasingowej dłuższej niż wyznaczony w OWUL termin i uchybia dodatkowemu terminowi płatności wyznaczonemu w wysłanym do niego wezwaniu do zapłaty, spółka może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, a rozwiązanie umowy następuje z chwilą doręczenia korzystającemu stosownego pisma. W konsekwencji spółka przestaje świadczyć na rzecz korzystającego usługę leasingu, przestaje obowiązywać preliminarz opłat leasingowych, a korzystający ma obowiązek zwrócić przedmiot leasingu na określonych warunkach (termin, miejsce) oraz zapłacić wszystkie wymagalne od dnia rozwiązania umowy należności. Ponadto spółka może żądać zapłaty poniesionych kosztów i wydatków oraz kwoty rozliczeniowej, a także kary umownej. W praktyce zdarzają się przypadki, że mimo rozwiązania umowy korzystający, będąc dalej w posiadaniu przedmiotu leasingu, użytkuje go i uiszcza kwoty wskazane w wezwaniu do zapłaty, a także dokonuje wpłat niewynikających z tego wezwania, powołując się na rozwiązaną umowę. Wpłacane kwoty w okresie po skutecznym rozwiązaniu umowy zaliczane są przez spółkę na poczet kwoty rozliczeniowej, stanowiącej odszkodowanie za szkodę powstałą w jej majątku w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy. W konsekwencji kwoty te - na moment ich otrzymania - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Mogą zdarzyć się też sytuacje, że spółka w porozumieniu z korzystającym cofnie skutecznie złożone wcześniej oświadczenie o rozwiązaniu umowy i strony postanowią o jej kontynuowaniu na warunkach sprzed wypowiedzenia. W takiej sytuacji określany jest nowy preliminarz opłat leasingowych, a suma ewentualnych wpłat dokonanych od rozwiązania do wznowienia umowy zostaje zaliczona na poczet opłaty leasingowej za okres od rozwiązania umowy do momentu jej wznowienia. Faktura dokumentująca opłatę leasingową za pierwszy okres rozliczeniowy wg nowego preliminarza zostanie wystawiona przez spółkę po określeniu nowego preliminarza. Termin płatności będzie przypadał nie wcześniej niż w dniu cofnięcia oświadczenia o rozwiązaniu umowy. W związku z powyższym zadano pytania:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00