Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. I FSK 2062/17

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Karolina Latarska, po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 września 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 930/17 w sprawie ze skargi R. Sp. z o.o. z siedzibą w M. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 lutego 2017 r. nr 0461-ITPP3.4512.919.2016.1.MZ w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od R. Sp. z o.o. z siedzibą w M. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 września 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 930/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi R. sp. z o.o. z siedzibą w M., uchylił interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 lutego 2017 r. o nr 0461-ITPP3.4512.919.2016.1.MZ w przedmiocie podatku od towarów i usług i zasądził stosowne koszty postępowania.

Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że spółka we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej m. inn. podała, iż będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT posiadającym numer VAT-UE nadany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje dostaw towarów na rzecz kontrahentów posiadających siedziby na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz poza Unią. W praktyce funkcjonowania spółki zdarzać się będą sytuacje, w których spółka zawierać będzie z kontrahentami odrębne porozumienia o nazwie "Transfer of Title", na podstawie których własność towaru przechodzi na kontrahentów jeszcze przed odbiorem towaru z magazynu spółki. Ww. porozumienia będą zawierane ze względu na fakt, iż kontrahent, z nieznanych spółce powodów, nie jest w stanie stwierdzić kiedy dokona odbioru towaru na uzgodnionych warunkach, a przede wszystkim kiedy będzie mógł zlecić jego odbiór przewoźnikowi w celu jego wywozu poza terytorium kraju. Jednocześnie, na moment zawarcia porozumienia, spółka będzie w stanie postawić do dyspozycji zamówiony towar. W konsekwencji, na podstawie ww. porozumienia, towar gotowy do odbioru i wywiezienia poza terytorium kraju, przejdzie na własność kontrahenta, mimo iż fizycznie pozostanie on nadal (czasowo) w magazynie spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00