Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. I FSK 558/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 22 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 1174/14 w sprawie ze skargi E. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. P. kwotę 180zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 1174/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy ("WSA") uchylił skierowaną do Skarżącego - E. P., interpretację indywidualną z dnia 16 lipca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, wydaną przez Ministra Finansów, z upoważnienia którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w B.
Z przedstawionego przez WSA stanu sprawy wynika, że opisując stan faktyczny we wniosku o wydanie interpretacji Skarżący wskazał, iż jest absolwentem studiów w zakresie konserwacji i restauracji malarstwa oraz rzeźby polichromowanej, a jako twórca - członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Posiada również uprawnienia rzeczoznawcy Ministra Kultury w zakresie opieki nad zabytkami we wskazanej wyżej dziedzinie. Skarżący świadczy usługi kulturalne w zakresie konserwacji obiektów ruchomych wpisanych na listę zabytków. Odbiorcami jego prac są przede wszystkim kościoły parafialne i jednostki sektora finansów publicznych, finansujące prace konserwatorskie ze środków publicznych. W zakres tych prac wchodzi wiele czynności, jako że konserwację przeprowadza się po dokładnym zinwentaryzowaniu obiektu, przeprowadzeniu prac archiwalnych, historycznych oraz badań techniczno-naukowych w celu ustalenia stanu dzieła, zakresu prac i wybraniu odpowiedniej metody. Podstawowy cel konserwacji to utrwalenie oryginalnych fragmentów i ich zabezpieczenie przed dalszą degradacją w przyszłości, rekonstrukcja i odbudowa uszkodzonych elementów, realizowane różnymi metodami w zależności od typów obiektów oraz według subiektywnej oceny konserwatora. Działalność wykonywana przez Skarżącego mieści się w grupowaniu 91.03.Z - działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych. Skarżącemu, jako twórcy, przysługują prawa autorskie. Świadczone usługi są ściśle związane z kulturą. Skarżący stwierdził, że prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach ruchomych są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Po otrzymaniu przez niego honorarium za wykonane prace, prawa autorskie przenoszone są na zleceniodawcę.