Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2016 r., sygn. II FSK 1459/14

Odszkodowania wypłacane z tytułu wyrządzonych szkód majątkowych mogą bowiem korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, ale nie ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., bowiem przepis ten odnosi się do wypłat, których źródłem są umowy ubezpieczeń majątkowych i osobowych, a nie czyn niedozwolony; podstawa tych wypłat jest więc kontraktowa, a nie deliktowa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. sp. z o.o. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 stycznia 2014 r. sygn. akt I SA/Po 550/13 w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 5 marca 2013 r. nr ILPB2/415-1103/12-2/WS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. sp. z o.o. z siedzibą w P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością E. z siedzibą w P. na indywidualną interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 5 grudnia 2012 r. skarżąca Spółka podała, że jest przedsiębiorstwem energetycznym, którego działalność może powodować szkody rzeczowe w uprawach i gruntach wchodzących w skład gospodarstw rolnych, wynikłe z budowy urządzeń infrastruktury technicznej. W celu zminimalizowania ryzyka finansowego zawiera umowy ubezpieczenia od wymienionych ryzyk, zawierające klauzule franszyzy redukcyjnej, na mocy której ubezpieczyciel z należnego odszkodowania potrąca określoną kwotę, którą to kwotę poszkodowanemu wypłaca bezpośrednio skarżąca. Skarżąca zadała pytanie, czy wypłacane przez nią kwoty odszkodowań z tytułu ubezpieczenia majątkowego w wysokości wynikającej z zastosowania franszyzy redukcyjnej są objęte zwolnieniem przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.) i w związku z tym skarżąca nie ma obowiązku wystawiania informacji PIT-8C na rzecz osób, które otrzymały odszkodowania - zajmując stanowisko, że ponieważ sposób rozliczenia oraz wysokość franszyzy redukcyjnej wynika z umowy ubezpieczenia, wypłata następuje z tytułu umowy ubezpieczenia, a objęte nią kwoty są zwolnione z opodatkowania; w konsekwencji skarżąca nie ma obowiązku wystawiania informacji PIT-8C. Skarżąca zauważyła, że wykładnia wymienionego przepisu, ograniczająca zwolnienie wyłącznie do kwot wypłacanych przez ubezpieczycieli, prowadziłaby do tylko częściowego zwolnienia odszkodowań z opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00