Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 7 października 2016 r., sygn. II FSK 537/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia WSA (del.) Maciej Kurasz, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 7 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 września 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 1621/14 w sprawie ze skargi P. P. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 marca 2014 r. nr ILPB1/415-1396/13-2/AA w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od P. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 września 2014 r. w sprawie sygn. akt I SA/Wr 1621/14 ze skargi P.P. (dalej: "Skarżący") na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 13 marca 2014 r. w przedmiocie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną oraz zasądził od organu zwrot kosztów popstępowania.

Stan sprawy przestawia się następująco.

Występując z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej Skarżący przedstawił następujące zdarzenie przyszłe. Jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, której przedmiotem będzie między innymi inwestowanie w udziały (akcje) spółek kapitałowych oraz w spółki osobowe. Według PKD chodzić będzie o działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych - PKD 70.10.Z. Przykładowo, spółka komandytowo-akcyjna będąc komandytariuszem, może uzyskiwać przychody z podziału zysków spółki komandytowej. Wnioskodawca przedstawił, że w przyszłości możliwe jest przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę jawną (przy zachowaniu tego samego przedmiotu działalności), a następnie jej likwidacja, a w tym możliwe jest rozwiązanie spółki w wyniku jednomyślnej uchwały wspólników bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00