Wyrok NSA z dnia 18 października 2016 r., sygn. I FSK 415/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 października 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 724/14 w sprawie ze skargi M. J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2013 r. nr [...], 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. J. kwotę 597zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 22 października 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 724/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, oddalił skargę M. J. (zwanego dalej "wnioskodawcą" lub "skarżącym") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 11 grudnia 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący podał, że jest nauczycielem akademickim, który od 1 lipca 2013 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług edukacyjnych. Większość świadczonych usług polegać będzie na przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć dydaktycznych oraz prowadzeniu prac dyplomowych na rzecz państwowej uczelni wyższej (Politechniki). Zajęcia dydaktyczne realizowane będą na studiach I i II stopnia, studiach podyplomowych organizowanych w Politechnice oraz kursach, szkoleniach i warsztatach, dla których nie określa się poziomu kształcenia również organizowanych w Politechnice. W ramach świadczonych przez wnioskodawcę usług wskazane wyżej zajęcia dydaktyczne przygotowane i prowadzone będą przez wnioskodawcę osobiście lub przez innych nauczycieli akademickich, z którymi wnioskodawca zawrze stosowne umowy. Zajęcia dydaktyczne oraz prowadzenie prac dyplomowych realizowane będą w ramach kształcenia zawodowego oraz będą finansowane w całości ze środków publicznych. Wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Wymienione we wniosku usługi nie będą świadczone na podstawie umów zawartych bezpośrednio ze studentami/słuchaczami. W każdym przypadku wnioskodawca będzie otrzymywał wynagrodzenie wyłącznie od uczelni i wyłącznie środkami publicznymi. Świadczone przez wnioskodawcę usługi w postaci wykładów, ćwiczeń, zajęć projektowych, zajęć laboratoryjnych, seminariów oraz prac dyplomowych dotyczą tematyki związanej z realizacją programu studiów I i II stopnia na kierunku Budownictwo w języku angielskim. We wniosku szczegółowo wskazano tematykę wymienionych wyżej zajęć.