Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 20 października 2016 r., sygn. II FSK 477/16
W prawie daninowym istotne jest, że zasada równości wiąże ustawodawcę nie tylko w momencie przyznawania uprawnień o charakterze finansowym, np. ulg czy zwolnień podatkowych, lecz przede wszystkim w zakresie nakładanych obowiązków.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA del. Jan Grzęda (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 20 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 17 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 859/15 w sprawie ze skargi W. [...] Spółki z o.o. S.K.A. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2015 r., nr ITPB4/4510-31/15/PST w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz W. [...] Spółki z o.o. S.K.A. w B. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 17 listopada 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 859/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, na skutek skargi W. [...] Sp. z o.o. S.K.A. w B., uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 26 czerwca 2015 r. nr ITPB4/4510-31/15/PST.
Sąd I instancji orzekł na podstawie następującego stanu faktycznego:
Skarżąca spółka złożyła do Ministra Finansów wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. W uzasadnieniu wniosku spółka wskazała, że jest spółką komandytowo-akcyjną z siedzibą w Polsce. Spółka została zawiązana w 2013 r. i zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców KRS przed dniem 12 grudnia 2013 r. Zgodnie brzmieniem statutu spółki rokiem obrotowym wnioskodawcy był okres od 1 listopada do 31 października kolejnego roku. Jednakże przed końcem swojego poprzedniego roku obrotowego spółka dokonała zmiany statutu i zgodnie z jego aktualnym brzmieniem "rokiem obrotowym spółki jest okres kolejnych 12 miesięcy trwający od dnia 1 października do 30 września kolejnego roku". Uchwała Walnego Zgromadzenia w przedmiocie zmiany statutu została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców KRS przed dniem 31 października 2013r. Wnioskodawczyni wskazała jednakże, że od dnia 12 grudnia 2013 r. do dnia złożenia wniosku, Walne Zgromadzenie nie dokonało zmiany przyjętego przez spółkę w statucie roku obrotowego, a zatem żadna zmiana okresu roku obrotowego nie została zarejestrowana w tym Rejestrze. Końcowo podała, że akcjonariuszami spółki były w 2013 r. i są w chwili składania wniosku osoby fizyczne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right