Wyrok NSA z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. II FSK 2902/14
Skoro koszty uzyskania przychodów mogą powstać dopiero w chwili zbycia akcji, to przychód podatkowy nie powstaje w chwili otrzymania przez uprawnionego akcji, a więc realizacji opcji na akcje, lecz w chwili zbycia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA del. Bogusław Woźniak, Protokolant Ewelina Wołosiak, po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 2459/13 w sprawie ze skargi Z. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2013 r. nr IPPB2/415-304/13-6/MG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz Z. M. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 2459/13) w sprawie ze skargi Z. M. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji w wyroku wynika, że opisując stan faktyczny skarżąca podała, iż na podstawie umowy o pracę jest pracownikiem F. sp. z o.o. Właścicielem tej spółki jest F. B. sp. z o.o. (spółka prawa holenderskiego), w której udziały posiada spółka komandytowa F. CV. Właścicielem tej ostatniej spółki jest F. Inc. (spółka akcyjna prawa amerykańskiego), notowana na giełdzie papierów wartościowych w USA (indeks NASDAQ). Skarżąca została objęta programem przyznawania akcji, który w 2011 r. uległ zmianie. Rozpoznana sprawa dotyczy programu określonego przez skarżącą jako "Przyznanie opcji (Nonqualified Stock Option)". W ramach tego programu, prowadzonego od 2012 r., wybrani pracownicy F. Inc. i spółek zależnych (w tym F.) otrzymują prawo i opcję nabycia określonej ilości akcji F. Inc. o wartości 0.001 USD. Ze strony F. Inc. przyznanie akcji ma charakter w pełni uznaniowy. Cena realizacji opcji została określona na poziomie 4,25 USD. Prawo do wykonania opcji jest obwarowane określonymi warunkami. Po upływie roku od daty przyznania opcji pracownik może wykonać opcję do limitu 1/3 wszystkich przysługujących mu akcji, po upływie dwóch lat pracownik może wykonać opcję do limitu 2/3 wszystkich przysługujących mu akcji, zaś po upływie 3 lat pracownik może wykonać opcję w całości. Prawo realizacji opcji wygasa po upływie dziesięciu lat od daty jej przyznania. Jeśli stosunek pracy pomiędzy pracownikiem a F. Inc. lub jej spółką zależną wygaśnie wskutek śmierci, zwolnienia z pracy po przepracowaniu 15 lat (6 lat w przypadku dyrektorów), niezdolności do świadczenia pracy lub rozwiązania umowy o pracę z winy F. Inc. lub jej spółki zależnej, wszystkie jeszcze nieprzysługujące prawa opcyjne stają się automatycznie prawami przysługującymi. Opcja jest niezbywalna i może być zrealizowana tylko przez osobę, która ją otrzymała (zakaz nie dotyczy zbycia w drodze spadku). Jeśli stosunek pracy ulega rozwiązaniu z winy pracownika, wszystkie nieprzysługujące prawa do zrealizowania opcji wygasają.