Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 września 2016 r., sygn. II FSK 2124/14

Ochrona wynikająca z art. 112 K.p.a. nie ma charakteru absolutnego. Błędne, czy też zbyt późno przekazane informacje odnośnie do środka zaskarżenia w żaden sposób nie wpływają na bieg ustawowego terminu ( nie zawieszają jego biegu). Treść tego przepisu należy rozumieć w ten sposób, że strona korzystając z właściwych środków procesowych może uniknąć negatywnych skutków uchybienia terminu, jeżeli przyczyną tego uchybienia było błędne pouczenie organu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Jacek Niedzielski, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 7 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 stycznia 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 1341/13 w sprawie ze skargi L. N. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia 15 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uwzględnienia zarzutu do odpisu i szacowania nieruchomości z uwagi na uchybienie terminu do jego wniesienia 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1341/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę L. N. (dalej jako: "skarżący") na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia 15 maja 2013 r. w przedmiocie odmowy uwzględnienia zarzutu do opisu i szacowania nieruchomości z uwagi na uchybienie terminu do jego wniesienia.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, co następuje:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. wszczął wobec L. N. egzekucję z nieruchomości położonej w K., przy ul. G. Zawiadomił stronę o jej zajęciu i wezwał do zapłaty w terminie 14 dni zaległego podatku wraz odsetkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania nieruchomości. Zobowiązany nie dokonał żądanej wpłaty, w związku z tym organ egzekucyjny przystąpił do opisu i oszacowania wartości nieruchomości, a o terminie rozpoczęcia tych czynności poinformował wszystkich znanych mu uczestników postępowania egzekucyjnego. Termin zakończenia ww. czynności wyznaczono na dzień 8 lutego 2013 r. i podano do publicznej wiadomości obwieszczeniem z dnia 21 stycznia 2013 r. Uczestnicy postępowania i zobowiązany o terminie tym zostali zawiadomieni odrębnymi pismami datowanymi na 21 stycznia 2013 r. Zawiadomienie doręczono zobowiązanemu w dniu 5 lutego 2013 r. Opis i oszacowanie wartości nieruchomości zakończono w wyznaczonym terminie, a protokół z tych czynności doręczono zobowiązanemu w dnu 25 lutego 2013r. Pismem z dnia 11 marca 2013 r. zobowiązany wniósł zarzuty do opisu i oszacowania nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00