Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2016 r., sygn. I FSK 1623/14
Trwałość, o której mowa w uchwale o sygn. akt I FPS 1/14 na tle wykładni art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn.) sprowadza się do wykorzystania tego rodzaju sposobów łączeń, które umożliwią powstanie z poszczególnych i różnych fizycznie elementów (tj. komponentów meblowych i elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego) zabudowy meblowej, którą cechować będzie trwałość w znaczeniu zapewnienia możliwej w danym miejscu - przez zespolenie z nim części meblowych - właściwej dla tej zabudowy funkcji użytkowej.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Hieronim Sęk (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 kwietnia 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 254/14 w sprawie ze skargi E. s.c. R.P., D.G. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 października 2013 r. nr ILPP1/443-609/13-4/JSK w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej
1.1. Minister Finansów wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 254/14. Sąd ten, w wyniku skargi spółki cywilnej E. s.c. R.P., D.G. w W. (dalej: Spółka), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 października 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji
2.1. Występując o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że: - świadczy usługi polegające na montażu gotowych elementów zabudowy kuchennej, wnękowej i łazienkowej; - montaż zabudowy następuje w sposób trwały w przestrzeniach wnękowych pomieszczeń mieszkalnych, uniemożliwiając jej prosty demontaż; - wszystkie elementy składowe tych stałych zabudów: fronty, blaty, lustra, półki, płyty meblowe, zawiasy, uchwyty itd., są kupowane u ich producentów i następnie dopasowywane pod wymiar, zgodnie z indywidualnym projektem; - elementy zabudowy: szafki, blaty, prowadnice itp., są przyśrubowane do elementów konstrukcyjnych budynku w postaci ścian, podłogi i sufitu; - zabudowa jest przygotowywana pod konkretną przeznaczoną pod nią przestrzeń wnękową, co w sposób zasadniczy ogranicza, zarówno ze względów technicznych, jak i ekonomicznych, możliwość jej demontażu; - w ten sposób tworzone są trwale wbudowane, stałe zabudowy przestrzenne w budynkach mieszkalnych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (PKOB 11); - zamontowane elementy zabudowy szaf wnękowych, zabudowy kuchennej lub łazienkowej stanowią unowocześnienie (trwałe ulepszenie) danego obiektu budowlanego; - niekiedy zabudowa kuchenna jest wyposażana w sprzęt agd.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right