Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2016 r., sygn. I FSK 157/15

Polskie organy podatkowe, stosując przepis art. 108 u.p.t.u. powinny każdorazowo oceniać to, czy na skutek działań podmiotu wystawiającego fakturę zachodziła możliwość wystąpienia ryzyka uszczuplenia należności na rzecz Skarbu Państwa. W przypadku braku wystąpienia takiej przesłanki organy powinny, co do zasady, odstąpić od realizacji obowiązków wynikających z tego przepisu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 2 października 2014 r. sygn. akt I SA/Ol 600/14 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 19 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 28 i 35-44v. akt)

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 października 2014 r., sygn. akt I SA/Ol 600/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę M. M. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. (dalej: organ odwoławczy) z dnia 19 maja 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2010 r.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że organy zakwestionowały zakwalifikowanie przez skarżącego do przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przychodów uzyskanych na podstawie umowy o świadczenie usług reklamowych zawartej z Klubem [...] (dalej: Klub), tj. Klubem, z którym skarżący był też związany kontraktem na uprawianie sportu. Po analizie okoliczności sprawy, odwołując się do art. 15 ust. 1 oraz ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: u.p.t.u.), organy uznały, że skarżący w istocie osiągnął przychody z działalności wykonywanej osobiście, nie był więc z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług, nie miał prawa do wystawiania faktur VAT na rzecz Klubu, nie przysługiwało mu też prawo do odliczenia podatku naliczonego. Z kolei powołując się na art. 108 ust. 1 u.p.t.u. organy uznały, że skarżący miał obowiązek zapłaty podatku VAT wykazanego w wystawionych przez siebie fakturach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00