Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2016 r., sygn. II FSK 1581/15

Budowa podziemnych garaży nie pozwala na optymalizację rozliczeń podatkowych.

Gazeta Prawna nr 91/2016

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 11 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Lu 471/14 w sprawie ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 7 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 11 lutego 2015 r., I SA/Lu 471/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, oddalił skargę "G[...]" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z 7 maja 2014r., [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r, utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta L. z 4 listopada 2013 r.,[...] w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2010 r. w kwocie 351.652,00 zł.

2. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, przyjął następujący stan faktyczny.

Skarżąca jest właścicielem nieruchomości położonej w L. przy ul. O. [...] stanowiącej działki gruntu nr ew. [...] o łącznej powierzchni 12.271 m2. Nieruchomość zabudowana jest obiektem Centrum Handlowego O. (dalej: "Centrum", "Galeria"). Dla nieruchomości tej Sąd Rejonowy L. w L. X Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr [...]. Przedmiotowa nieruchomość gruntowa nie jest równa co do wysokości względnych, lecz ukształtowana jest w taki sposób, że grunt posiada różnicę wysokości. W konsekwencji, od strony południowo-wschodniej (od ulicy O. i częściowo od ulicy Z.), na działkach [...] oraz [...] Galeria posiada dwie kondygnacje nad poziomem gruntu. Natomiast od strony północnej, na działkach [...], obiekt posiada jedną kondygnację położoną nad poziomem gruntu, zaś kondygnacja niższa położona jest pod poziomem gruntu. Z powyższego wynika, że wyższa kondygnacja nazywana jest w materiale dowodowym zamiennie "kondygnacją nadziemną" i "piętrem", zaś niższa kondygnacja jest nazywana zamiennie "kondygnacją podziemną" oraz "parterem". Wyższa kondygnacja w całości stanowi lokale handlowe oraz powierzchnie komunikacyjne. Niższa kondygnacja częściowo jest wykorzystywana jako garaż, a częściowo jako powierzchnie handlowe i komunikacyjne. Wynikająca z korekty deklaracji powierzchnia budynków 10.656,26 m2 stanowi część handlową niższej kondygnacji obiektu oraz kondygnację wyższą. Nie została opodatkowana w zaskarżonej decyzji powierzchnia 213,55 m2 pomiędzy kondygnacjami, czyli komunikacyjna powierzchnia "półpiętra"- schody ruchome.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00