Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2016 r., sygn. II FSK 2119/13

Byłej żonie należy się tylko połowa nieruchomości. Jeśli po rozwodzie dostanie ją w całości, nie spłacając męża, to powinna poczekać ze sprzedażą 5 lat.

Gazeta Prawna nr 30/2016

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Jacek Brolik, WSA del. Maciej Kurasz, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 10 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Go 71/13 w sprawie ze skargi B. K.-G. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2012 r. nr ILPB2/415-753/12-4/WM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od B. K.-G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Go 71/13, w sprawie ze skargi B. K.-G., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów (organu upoważnionego: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu) z dnia 22 listopada 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W uzasadnieniu orzeczenia wyjaśniono, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca wskazała, iż będąc w związku małżeńskim, w którym obowiązywała wspólność majątkowa, w dniu 11 października 1994 r. zakupiła wraz z małżonkiem niezabudowaną nieruchomość rolną. W czasie trwania związku małżeńskiego na tej nieruchomości małżonkowie rozpoczęli budowę pieczarkarni. Skarżąca podała, iż przed podziałem majątku budowa ta została zakończona stanem zamkniętym. W dniu 10 maja 2000 r. wyrokiem sądu okręgowego orzeczono rozwód, a następnie dokonano częściowego nie uwzględniającego ww. nieruchomości rolnej - podziału majątku. Natomiast ostateczny podział majątku wspólnego nastąpił w dniu 2 marca 2011 r., w ten sposób, że skarżąca otrzymała całą nieruchomości, bez żadnych spłat na rzecz męża. W dniu 30 lipca 2012 r. nieruchomość ta została sprzedana. Wartość nieruchomości nabytej przez skarżącą na wyłączną własność - w wyniku podziału majątku dorobkowego - przekroczyła wartość jej udziału w majątku dorobkowym małżeńskim, tj. nabytego w czasie trwania małżeństwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00