Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2015 r., sygn. II OSK 2169/13

W ramach zasady prawdy obiektywnej na organie administracji publicznej spoczywa obowiązek ustalenia stanu faktycznego w danej sprawie w zakresie w jakim jest to niezbędne do jej merytorycznego załatwienia. O tym jakie fakty mają znaczenie do sprawy decyduje wyinterpretowana norma prawa materialnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Leszek Kamiński sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. WSA Sławomir Pauter (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 kwietnia 2013 r. sygn. akt II SA/Gl 1531/12 w sprawie ze skargi K. P. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, którym to wyrokiem po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2013 roku sprawy ze skargi K. P. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] października 2012 roku nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddalono skargę.

Powyższy wyroku został wydany w oparciu o następujące ustalenia:

Wnioskiem z dnia 10 listopada 2008 r. J. G. oraz B. G. zwrócili się o wymeldowanie M. i K. małżonków P. z pobytu stałego w budynku przy ul. O. w G. Poinformowali, że dom nabyli na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Gliwicach z dnia 17 kwietnia 2008 r., sygn. akt I Co [...] (prawomocnego z dniem 30 września 2008 r.) przysądzającego im własnościowe spółdzielcze prawo do niego. Wskazali, że kilkakrotnie bezskutecznie próbowali skontaktować się z Państwem P. w celu wejścia w posiadanie przedmiotowej nieruchomości. W dniu 28 października 2008 r. dokonali wejścia na teren posesji. Wnioskodawcy wskazali, że M. P. opuścił sporny lokal w tym samym dniu - "wsiadł do samochodu i odjechał w nieznanym nam kierunku pozostawiając bez opieki swoje rzeczy osobiste znajdujące się w domu". Stwierdzili, że prawdopodobnie przebywa w Krakowie, gdzie posiada dom. Natomiast K. P. w przedmiotowym budynku nie zamieszkuje od kilku lat i najprawdopodobniej przebywa u córki w Warszawie. Do wniosku dołączyli m.in. kserokopię wyżej wskazanego postanowienia Sądu Rejonowego w Gliwicach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00