Wyrok NSA z dnia 16 września 2015 r., sygn. I OSK 722/15
Długość trwania stanu bezczynności może być dodatkową przesłanką stwierdzenia rażącego charakteru naruszenia prawa przez organ.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Paweł Tarno, Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.), Sędzia del. WSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka, po rozpoznaniu w dniu 16 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Infrastruktury i Rozwoju od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2014 r. sygn. akt I SAB/Wa 284/14 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej [...] na bezczynność Ministra Infrastruktury i Rozwoju w przedmiocie rozpoznania odwołania od decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 19 listopada 2014 r., I SAB/Wa 284/14 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w Białymstoku na bezczynność Ministra Infrastruktury i Rozwoju w przedmiocie rozpoznania odwołania od decyzji: 1. stwierdził, że bezczynność Ministra Infrastruktury i Rozwoju miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 2. umorzył postępowanie sądowe w pozostałym zakresie; 3. zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
Wojewoda Podlaski decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...], odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Białegostoku działającego jako starosta z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...], w części dotyczącej ustalenia odszkodowania za kanalizację sanitarną znajdującą się na działce nr [...] oraz za kanalizację sanitarną i deszczową znajdującą się na działce nr [...], położonych w Białymstoku.