Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. I OSK 1652/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Popowska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Protokolant: asystent sędziego Anna Siwonia-Rybak po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 kwietnia 2013 r. sygn. akt IV SA/GL 841/12 w sprawie ze skargi A. K. na postanowienie [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie powierzenia obowiązków służbowych na innym stanowisku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2013 r., sygn. akt IV SA/GL 841/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. K. na postanowienie [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie powierzenia obowiązków służbowych na innym stanowisku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W dniu [...] lipca 2012 r. rozkazem personalnym nr [...] Komendant Miejski Policji w J. powierzył st. sierż. A. K. - referentowi Zespołu [...] Komendy Miejskiej Policji w J. - pełnienie obowiązków służbowych na stanowisku referenta Zespołu [...] Komendy Miejskiej Policji w J. od dnia 1 sierpnia 2012 r. Rozstrzygnięcie w tej sprawie zostało podjęte na podstawie art. 37 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.).

Od powyższego rozkazu personalnego policjant wniósł odwołanie do [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji, zarzucając rażące naruszenie prawa poprzez nieokreślenie czasu powierzenia obowiązków służbowych oraz niezasięgnięcie stanowiska bezpośredniego przełożonego policjanta.

[...] Komendant Wojewódzki Policji postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] stwierdził niedopuszczalność odwołania.

W uzasadnieniu [...] Komendant Wojewódzki Policji wskazał, że wniesione odwołanie jest niedopuszczalne w rozumieniu art. 134 k.p.a., bowiem brak w niniejszej sprawie przedmiotu zaskarżenia. Podniósł, że odwołanie stosownie do treści art. 127 § 1 k.p.a., przysługuje stronie od decyzji administracyjnej wydanej w I instancji, a zatem jest niedopuszczalne, gdy czynność organu administracji publicznej nie jest decyzją administracyjną w rozumieniu art. 104 i 107 k.p.a. Komendant Miejski Policji w J. nie wydał decyzji administracyjnej, a jedynie rozkaz personalny, którym powierzył z dniem 1 sierpnia 2012 r. policjantowi pełnienie obowiązków na innym stanowisku służbowym. Rozkaz ten został wydany na podstawie art. 37 ustawy o Policji, zgodnie z którym policjantowi można powierzyć pełnienie obowiązków służbowych na innym stanowisku w tej samej miejscowości na czas nieprzekraczający 12 miesięcy; w takim przypadku uposażenie policjanta nie może być obniżone. Organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z ugruntowanym w tym zakresie poglądem judykatury, powierzenie policjantowi na warunkach określonych w art. 37 w/w ustawy o Policji obowiązków na danym stanowisku i zwolnienie go z tych obowiązków, jest jedynie aktem władczym o charakterze wewnętrznym, z zakresu sfery dyspozycyjności policjanta wobec jego władzy służbowej. Powierzenie pełnienia obowiązków służbowych na innym stanowisku, aniżeli zajmowane, jest czasowe, zaś o potrzebie długości okresu powierzenia obowiązków decydują przełożeni właściwi w sprawach osobowych, po uwzględnieniu bieżących potrzeb służby. Komendant wskazał, że przepis art. 32 ustawy o Policji określa wprost decyzje administracyjne zaskarżalne w trybie administracyjnym (w sprawie: mianowania, przeniesienia i zwolniania funkcjonariusza). Oznacza to, że w sprawie o powierzenie policjantowi na podstawie art. 37 w/w ustawy pełnienia obowiązków służbowych na innym stanowisku nie jest wydawana decyzja administracyjna, podlegająca kontroli instancyjnej przy odpowiednim zastosowaniu art. 32 tej ustawy, a następnie kontroli sądowoadministracyjnej. Do takiego samego wniosku doprowadziła organ interpretacja postanowień rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 września 2002 r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów (w szczególności § 18 ust. 2 tego rozporządzenia)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00