Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. I OSK 1738/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska sędzia NSA Ewa Dzbeńska (spr.) sędzia del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 marca 2014 r. sygn. akt II SAB/Po 8/14 w sprawie ze skargi J. A. na bezczynność Wojewody Wielkopolskiego w przedmiocie rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 26 marca 2014 r., sygn. akt II SAB/Po 8/14, po rozpoznaniu skargi J. A. na bezczynność Wojewody Wielkopolskiego w przedmiocie rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, w pkt 1 zobowiązał organ do załatwienia sprawy przejścia na własność Powiatu Gostyńskiego części nieruchomości położonej w miejscowości Z. gmina B. oznaczonej geodezyjnie jako działka nr [...] w terminie 1 miesiąca od daty zwrotu przez sąd akt administracyjnych sprawy wraz z prawomocnym wyrokiem oraz stwierdził, że bezczynność organu nie miała charakteru rażącego naruszenia prawa (pkt 2).

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Pismem, które do Wojewody Wielkopolskiego wpłynęło w dniu 24 grudnia 2013 r., J. A. wniósł skargę na bezczynność organu w "rozstrzygnięciu zagadnienia wstępnego (przeprowadzenia postępowania spadkowego) we własnym zakresie (art. 100 § 3 k.p.a.)", zarzucając organowi naruszenie art. 100 § 3 k.p.a. w zw. z art. 35 § 3 k.p.a. Wywiedziono, że pismem z dnia [...] lipca 2013 r. Wojewoda Wielkopolski, nie oznaczając adresata, wezwał do niezwłocznego wystąpienia do właściwego miejscowo sądu z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym E. A., w terminie 1 miesiąca od otrzymania wezwania, co w przypadku skarżącego oznaczało termin do 4 sierpnia 2013 r. Pomimo upływu trzech miesięcy, w sytuacji gdy strona nie wystąpiła o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego, organ nie załatwił sprawy, rozstrzygając zagadnienie wstępne we własnym zakresie. Skarżący wskazał, że przepisy k.p.a. wyjątkowo dopuszczają tryb nadzwyczajny rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego. Istota tego trybu polega na tym, że organ administracji publicznej w postępowaniu administracyjnym we własnym zakresie rozstrzyga zagadnienie prejudycjalne (art. 100 § 2 i § 3 k.p.a. Zastosowanie trybu nadzwyczajnego, gdy strona, mimo wezwania (§ 1) nie wystąpiła o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego (ustalenia spadkobierców) do sądu, w świetle art. 100 § 2 k.p.a., jest obligatoryjne. Podniesiono, że skarżący nie był i nie jest zainteresowany przeprowadzeniem postępowania spadkowego, gdyż na mocy umowy o dożywocie stał się, zgodnie z wolą rodziców, właścicielem rodzinnych nieruchomości (rodzinnego majątku).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00