Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. II OSK 2266/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie NSA Andrzej Jurkiewicz del NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Kuberska-Pellegrino po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skarg kasacyjnych J. S. oraz E. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt II SA/Go 281/13 w sprawie ze skargi E. N. i J. S. na decyzję Wojewody Lubuskiego z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. akt II SA/Go 281/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę E. N. i J. S. na decyzję Wojewody Lubuskiego z dnia [...] lutego 2013 r., Nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.
Przedstawiając stan faktyczny niniejszej sprawy Sąd I instancji wskazał, iż w dniu [...] stycznia 2013 r. Starosta S. wydał decyzję Nr [...], którą zatwierdził projekt budowlany i udzielił Wspólnocie Mieszkaniowej w S., reprezentowanej przez Zarząd, pozwolenia na wykonanie robót budowlanych, polegających na termomodernizacji i zmianie kolorystyki, wymianie pokrycia dachowego, okien na klatkach schodowych, remoncie wejść, dociepleniu stropu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w S., przy ul. K. [...], na działce nr ewid. [...], obręb ewid. [...], jednostka ewid. [...]. W uzasadnieniu wyjaśnił, że inwestor przedłożył komplet wymaganych przepisami prawa dokumentów niezbędnych do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także postanowienie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia [...] października 2012 r., Nr [...], którego warunki zostały spełnione w projekcie budowlanym. Odnosząc się do przedłożonego w toku postępowania administracyjnego wniosku skarżących o uznanie ich za strony postępowania organ jednoznacznie stwierdził, że nie posiadają oni w rozpoznawanej sprawie interesu prawnego. Powołując się na orzecznictwo dodał, że aby członek wspólnoty mieszkaniowej mógł samodzielnie występować jako strona postępowania, musi istnieć przepis prawa, który ogranicza możliwość użytkowania mieszkania, będącego jego własnością, a w niniejszej sprawie okoliczność taka nie zachodzi.