Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 maja 2015 r., sygn. II OSK 480/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant: starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 października 2014 r. sygn. akt IV SAB/Wa 165/14 w sprawie ze skargi L. S. na bezczynność Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w H. w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o wydanie paszportu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 października 2014 r., sygn. akt IV SAB/Wa 165/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. S. na bezczynność Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w H. w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o wydanie paszportu (punkt 1) i orzekł o przyznaniu kosztów zastępstwa procesowego pełnomocnikowi przyznanemu skarżącemu z urzędu (punkt II).

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W skardze skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lipca 2013 r., uzupełnionej pismem z dnia 4 listopada 2013 r., L. S. wniósł o stwierdzenie bezczynności organu i zobowiązanie "urzędu konsularnego w H." do wydania mu paszportu, zgodnie z wnioskiem z 15 sierpnia 2006 r., w oparciu o obowiązujący wówczas stan prawny. Jednocześnie zażądał wydania mu "dokumentu tymczasowego" na okres trwania postępowania paszportowego, a także uznawania przez organ wyciągów z aktów urodzenia, wydanych przed wejściem w życie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, za równoważne odpisom skróconym lub zupełnym aktów stanu cywilnego w rozumieniu tej ustawy. Zakwestionował też zasadność nadawania mu numeru PESEL, skoro stale zamieszkuje poza terytorium RP oraz zbierania od obywateli danych biometrycznych, skoro o tym nie przesądziło referendum. Co do braku podpisu na wniosku wyjaśnił, że nie potrafił go umieścić w ramce i zobowiązał organ do przekopiowania go z jego pisma. Jednocześnie wyraził wątpliwość, czy za wydanie paszportu tymczasowego winien uiścić opłatę paszportową, domagając się rozstrzygnięcia tej kwestii. Domagał się także nałożenia na organ obowiązku zwrotu mu kwot uiszczonych przez niego grzywien, wymierzonych przez władze niemieckie, w związku z brakiem ważnego dokumentu tożsamości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00