Wyrok NSA z dnia 12 maja 1994 r., sygn. V SA 49/94
Ocena czy występują wszystkie ustawowe przesłanki unieważnienia paszportu należy do organu paszportowego /art. 10 ust. 1 w związku z art. 6 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach/.
oddala skargę w przedmiocie unieważnienia paszportu.
UZASADNIENIE
Wojewoda na podstawie art. 10 ust. 1 w związku z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach unieważnił paszport posiadany przez Leona Ś.
W uzasadnieniu decyzji Wojewoda wskazał, że w świetle dokonanych w sprawie ustaleń jest niewątpliwie, iż Leon Ś. prawomocnym wyrokiem sądowym został zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych na rzecz Artura i marka G. i że od dłuższego czasu obowiązku tego nie wykonuje. Ustalono również, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych Wydział Alimentów przyznał w związku z tym Arturowi i Markowi G. świadczenie pieniężne, które od tego czasu jest im wypłacane. W dacie podejmowania tej decyzji zadłużenie Lecha Ś. z tytułu zaległych rat alimentacyjnych wyniosło 29.109.300 złotych. Zdaniem Wojewody, powyższe ustalenia faktyczne uzasadniały przyjęcie, że w stosunku do Lecha Ś. wystąpiły, określone w art. 10 ust. 1 w związku z art. 6 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy o paszportach, przesłanki do unieważnienia paszportu. Fakt niewykonania przez Lecha Ś. wspomnianego obowiązku ustawowego znajduje potwierdzenie w powołanej decyzji Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zaś wysokość powstałych w związku z tym zaległości oraz to, iż ustalone postępowanie Lecha może być ocenione jako wyczerpujące znamiona przestępstwa określonego w art. 186 Kk, zdaniem organu pierwszej instancji, uzasadnia przyjęcie, że wyjazd Lecha Ś. za granicę uniemożliwi wykonania przez niego obowiązku alimentacji.