Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2015 r., sygn. II OSK 2331/13

Należy mieć na uwadze, że ustawowe zasady i tryb sporządzania planu mają na celu zapewnienie uchwalenia zgodnie z prawem prawidłowego planu miejscowego, przy przestrzeganiu zasad i trybu sporządzania planu na każdym etapie postępowania planistycznego. Ocena czy naruszenie trybu sporządzenia planu jest istotne powinna być dokonywana pod kątem tego celu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Leszek Kamiński /spr./ Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Protokolant starszy inspektor sądowy Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Miasta G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 czerwca 2013 r. sygn. akt II SA/Gd 771/10 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w G. na uchwałę Rady Miasta G. z dnia 30 grudnia 2009 r. nr ... w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego S.-rejon ulic S., Ł. i P. T. w mieście G. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku z dnia 19 czerwca 2013 r. sygn. akt Il SA/Gd 771/10 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w G. stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta G. z dnia 30 grudnia 2009 r. nr (...) w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego S. - rejon ulic S., Ł. i P. T. w mieście G..

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji, Prokurator Okręgowy w G. zaskarżył ww. uchwałę w części obejmującej karty terenu nr (...), (...), (...) i (..., domagając się stwierdzenia jej nieważności w tej części i zarzucając jej naruszenie art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu zagospodarowaniu przestrzennym w związku z art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody i rozporządzenia Wojewody Pomorskiego nr 13/07 z dnia 23 kwietnia 2007 r. w sprawie uznania za pomniki przyrody niektórych drzew i głazów w województwie pomorskim (Dz. Urz. Woj. Pom. Nr 91, poz. 1434), polegającym na zaniechaniu określenia zasad ochrony wiązu szypułkowego rosnącego przy ul. P. w G. Zdaniem Prokuratora uchwalona dla karty terenu (...) regulacja pozwala na trwałe zniekształcenie rzeźby terenu i zmianę stosunków wodnych w procesach inwestycyjnych, co stwarza podstawy do działań uchylających ochronę pomnikowego wiązu szypułkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00