Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2015 r., sygn. I OSK 2219/13
Odpowiednie stosowanie przepisów prawa polega na zwykłym stosowaniu wprost określonych przepisów odniesienia, z tym jednak, że całkowicie nie mają zastosowania bądź też w pewnej części swej treści ulegają zmianie te (i tylko te) spośród nich, które ze względu na treść swych postanowień są bezprzedmiotowe lub całkowicie sprzeczne z przepisami normującymi dane stosunki, do których mają być one zastosowane.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Bd 230/13 w sprawie ze skargi D.W. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie mianowania na stanowisko służbowe specjalisty 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D.W. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym nr [...] z dnia 30 kwietnia 2012 r. Komendant Miejski Policji w G. mianował z dniem 1 maja 2012 r. nadkom. D.W. - pozostającego w jego dyspozycji - na stanowisko specjalisty Wydziału Prewencji w podległej mu jednostce, ze składnikami uposażenia wynikającymi z ostatnio zajmowanego stanowiska kierownika referatu tj. 07 grupy zaszeregowania z mnożnikiem 1,80 kwoty bazowej - 2740 zł oraz dodatkiem służbowym w wysokości 860 zł.
W uzasadnieniu powyższego rozkazu wskazano, że w dniu 29 kwietnia 2011 r. na skutek reorganizacji pionu kryminalnego komendy zwolniono skarżącego z dotychczas zajmowanego stanowiska kierownika Referatu Operacyjno - Rozpoznawczego Wydziału Kryminalnego KMP w G. Podczas rozmowy w dniu 29 kwietnia 2011 r. zaproponowano wymienionemu mianowanie na niższe stanowisko służbowe asystenta Jednoosobowego Stanowiska do spraw Kryminalnych Posterunku Policji w Ł., lecz wymieniony nie ustosunkował się do wskazanej propozycji, w związku z czym Komendant Miejski Policji w G. rozkazem personalnym nr [...] z dnia 30 kwietnia 2011 r. przeniósł nadkom. D.W. do swojej dyspozycji z dotychczasowymi składnikami uposażenia.