Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. II GSK 1033/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędziowie NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Maria Jagielska Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 17 czerwca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 21 listopada 2013 r. sygn. akt III SA/Kr 1638/12 w sprawie ze skargi D.S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w K.; 2. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz D. S. 800 (słownie: osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 listopada 2013 r., sygn. akt III SA/Kr 1638/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. oddalił skargę D. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2012 r. w przedmiocie kary pieniężnej.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że w dniu [...] marca 2012 r. na drodze krajowej w miejscowości S. kontrolujący Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w K. dokonali kontroli samochodu ciężarowego MAN o nr rej. [...]. Z kontroli sporządzono protokół kontroli.

Pismem z dnia 15 marca 2012 r. M. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w K. zawiadomił skarżącego - D. S. o wszczęciu postępowania administracyjnego doręczając mu protokół kontroli i pouczając o możliwości składania wniosków, wyjaśnień, uwag i zastrzeżeń w ciągu 14 dni od daty doręczenia tego zawiadomienia. Przedsiębiorca nie skorzystał z możliwości złożenia wyjaśnień i zastrzeżeń w zakreślonym terminie.

Decyzją z dnia [...] maja 2012 r. M. WITD nałożył na D. S. karę pieniężną w wysokości 10.000 zł. W uzasadnieniu wskazał, że w dniu [...] marca 2012 r. w miejscowości S. na drodze krajowej nr [...] został zatrzymany do kontroli samochód marki MAN o nr rej. [...], którym kierował J. M. Podczas kontroli stwierdzono, że wykonywany był transport drogowy rzeczy na trasie C. (Polska) - G. (Słowacja) przez przedsiębiorcę D. S. Kierowca okazał wypis nr 1 zaświadczenia nr [...] na wykonywanie krajowego niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy na potrzeby własne wystawiony dla przedsiębiorcy D. S., jednak przewożony podczas kontroli ładunek (ziemniaki, kapusta, ciastka) był własnością K. S. Kierowca oświadczył, że nie został wyposażony przez pracodawcę w wypis z licencji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy. Z informacji uzyskanych od GITD organ wywiódł, że w dniu kontroli D. S. nie został zarejestrowany w systemie informatycznym jako podmiot posiadający licencję na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego towarów lub posiadający zaświadczenie na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy na potrzeby własne. Organ uznał zatem, że D. S. wykonywał transport drogowy rzeczy bez wymaganej licencji, co stanowiło naruszenie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.; dalej: u.t.d.) i za to wymierzył karę w wysokości 8.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00