Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. I GSK 1803/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Cisowska - Sakrajda Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej ze skargi kasacyjnej T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 1 sierpnia 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 366/13 w sprawie ze skargi T. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 25 [...] 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w T. [...] (...) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 1 sierpnia 2013r., sygn. akt I SA/Bd 366/13, oddalił skargę T. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 25 [...] 2013 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za [...] 2005 r.
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.
T. S. prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą B. T. S., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonywała sprzedaży, w ramach umowy komisu, samochodów osobowych niezarejestrowanych na terenie kraju, uprzednio nabytych wewnątrzwspólnotowo z terytorium innych państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, przez wstawiających do komisu. Sprzedaż dokumentowana była fakturami VAT. W [...] 2005 r. dokonała sprzedaży komisowej niezarejestrowanego w kraju samochodu osobowego marki B. [...] (w dniu 26 [...] 2005 r., nr faktury [...]). Naczelnik Urzędu Celnego w B. stwierdził, że skarżąca nie wywiązywała się z ustawowego obowiązku podatkowego ciążącego na niej w dniu sprzedaży wymienionego samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją na terenie kraju. Organ I instancji uzyskał materiały z Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta w B., które potwierdziły dokonanie sprzedaży komisowej ww. samochodu osobowego bez uiszczenia należnego podatku akcyzowego. Były to m.in. dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju w związku z dokonanym nabyciem wewnątrzwspólnotowym tego samochodu osobowego, zaświadczenia o przeprowadzonych badaniach technicznych pojazdu, faktury VAT dot. sprzedaży tego samochodu oraz decyzje orzekające o jego rejestracji. Organ wezwał również stronę do przedstawienia będącej w jej posiadaniu dokumentacji technicznej, potwierdzającej stan ogólny pojazdu określony na dzień jego sprzedaży na terytorium kraju, a także innych dokumentów (dowodów), mogących mieć wpływ na ustalenie wartości przedmiotowego pojazdu, w szczególności faktur za ewentualne naprawy i zakup części zamiennych. Strona nie udzieliła odpowiedzi na to wezwanie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right