Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 maja 2015 r., sygn. II GSK 751/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B Ł od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W z dnia 12 listopada 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 997/13 w sprawie ze skargi B Ł na uchwałę Krajowej Rady Rzeczników Patentowych z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację rzecznikowską 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B Ł na rzecz Krajowej Rady Rzeczników Patentowych kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny W (dalej: Sąd I instancji) oddalił skargę B Ł na uchwałę Krajowej Rady Rzeczników Patentowych (dalej: KRRP) z dnia [...] listopada 2012 r. w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację rzecznikowską.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:

Uchwałą z dnia [...] października 2012 r. Komisja Egzaminacyjna Polskiej Izby Rzeczników Patentowych stwierdziła, że B Ł uzyskała negatywny wynik egzaminu konkursowego na aplikację rzeczniowską. W uzasadnieniu podała, że kandydatka nie uzyskała wymaganej ilości punktów za odpowiedź na pytania nr 2 i 3

z części ustnej egzaminu.

Uchwałą z dnia [...] listopada 2012 r. KRRP, po rozpatrzeniu odwołania strony, utrzymała zaskarżoną uchwałę w mocy. W uzasadnieniu przypomniano, że przedmiotem pytania nr 2 było wymienienie dwóch zastosowań mleka wapiennego. W odpowiedzi na to pytanie, odwołująca się stwierdziła, że mleko wapienne ma właściwości neutralizujące oraz że jest ono używane w zaprawach budowlanych. W odpowiedzi tej odwołująca się wymieniła jednak tylko jedno zastosowanie mleka wapiennego. Treść pytania wskazywała jasno na wymienienie dwóch zastosowań mleka wapiennego, a nie jego właściwości. Zdająca nie sprecyzowała, czego konkretnie dotyczą odkażające właściwości mleka wapiennego, z treści odpowiedzi można wywnioskować, że odkażające właściwości mleka wapiennego mogą dotyczyć odkażania ran, podczas gdy mleko wapienne jest substancją żrącą i stosuje się je do odkażania zanieczyszczonych powierzchni magazynowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00