Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 października 2015 r., sygn. II FSK 2220/13

Brak wyraźnego wskazania w decyzji podatkowej podstawy prawnej nie oznacza, że została ona wydana bez takowej podstawy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie: NSA Jerzy Płusa, del. WSA Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 listopada 2012 r. sygn. akt III SA/Po 761/12 w sprawie ze skargi J. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 23 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2007 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 23 kwietnia 2012 r. nr [...] oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję tego organu z dnia 21 października 2011 r. nr [...], 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu na rzecz J. L. kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji.

Wyrokiem z dnia 28 listopada 2012 r. sygn. akt III SA/Po 761/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę J.L. (dalej również jako "Skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 23 kwietnia 2012 r. nr [...], wydaną w przedmiocie stwierdzenia nieważności nakazu płatniczego dotyczącego łącznego zobowiązania pieniężnego w sprawie wymiaru podatku rolnego i podatku od nieruchomości za 2007 r.

2. Przedstawiony przez Sąd I instancji przebieg postępowania.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją z dnia 23 kwietnia 2012 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy swoją decyzję z dnia 21 października 2011 r. nr [...], którą stwierdzono nieważność nakazu płatniczego Wójta Gminy T. z dnia 30 stycznia 2007 r. nr [...], ustalającego Skarżącemu łączne zobowiązanie pieniężne za 2007 r. Podstawą do stwierdzenia nieważności nakazu płatniczego było wydanie tego nakazu z rażącym naruszeniem prawa, tj. art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121 poz. 844, z późn. zm. - dalej w skrócie: "u.p.o.l."). Kolegium zwróciło uwagę, że w przedmiotowym nakazie płatniczym Wójt Gminy T. zastosował wobec gruntów podatnika zwolnienie z art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. c u.p.o.l, tj. zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków gospodarczych zajętych na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. Stan faktyczny na 2007 r. udokumentowany w zgromadzonych przez organ aktach sprawy przedstawiał się natomiast inaczej niż przyjął to organ podatkowy wystawiając nakaz płatniczy. Kolegium wskazało, że jak sam Skarżący przyznał w odwołaniu, produkcję drobiarską w przedmiotowym budynku przerwał w 1990 r. Dla wymiaru podatku od nieruchomości przyczyny zaprzestania tej działalności są bez znaczenia. Zdaniem Kolegium, naruszenie prawa poprzez zastosowanie zwolnienia w podatku było ewidentne. Organ nie podzielił zarzutu naruszenia art. 247 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60, z późn. zm. - dalej w skrócie "o.p."). W jego ocenie decyzja orzekająca co do istoty sprawy nie musiała być doręczona zgodnie z art. 68 § 1 o.p. do końca 2010 r., ponieważ w sprawie zastosowanie ma art. 68 § 2 o.p. stanowiący m.in., że gdy podatnik w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego, zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w § 1, nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00