Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 17 września 2015 r., sygn. I FSK 69/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 17 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ł. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 12 września 2013 r. sygn. akt I SA/Go 126/13 w sprawie ze skargi Ł. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 31 grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za grudzień 2008 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 12 września 2013 r., sygn. akt: I SA/Go 126/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę L.K. (dalej: "strona", "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 31 grudnia 2012 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej skarżącego jako członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe tej spółki w podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2008 r.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że decyzją z dnia 16 maja 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. orzekł o solidarnej wraz ze Spółką z o.o. "T." w Z. (dalej" "spółka") odpowiedzialności skarżącego za zaległości podatkowe tej spółki w podatku od towarów i usług za grudzień 2008 r. w kwocie 50.231,70 zł wraz z odsetkami za zwłokę. Organ odwoławczy w uzasadnieniu tej decyzji stwierdził, że wykazano istnienie pozytywnych przesłanek odpowiedzialności skarżącego za zobowiązania spółki, albowiem z ustaleń poczynionych w postępowaniu pierwszoinstancyjnym wynikało, iż w czasie, w którym upływał termin płatności zobowiązania podatkowego spółki jedynym członkiem zarządu był skarżący, który pełnił tę funkcję w okresie od 11 marca 2005 r. do 23 lutego 2009 r. Wskazując na bezskuteczność postępowania egzekucyjnego wobec spółki organ odwołał się do następujących dokumentów: korespondencji z bankiem prowadzącym rachunek spółki, w tym pismo z 12 marca 2012 r. Banku P. S.A., który w odpowiedzi na zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego dłużnika zajętej wierzytelności, poinformował o braku środków umożliwiających całkowite lub częściowe zrealizowanie zajęcia, jak również o zablokowaniu tego rachunku bankowego do wysokości zajętej wierzytelności. Według organu potwierdzeniem powyższych ustaleń był dodatkowo protokół poborcy podatkowego o stanie majątkowym spółki, sporządzony 17 marca 2010 r., z którego wynikało, że pod wskazanym przez spółkę adresem nie jest prowadzona żadna działalność, nie ma tam żadnych ruchomości, co uniemożliwia dokonanie jakichkolwiek czynności egzekucyjnych skierowanych do majątku spółki. Dokonując zaś analizy przesłanek egzoneracyjnych, mogących uwolnić skarżącego od odpowiedzialności za dług podatkowy spółki, organ pierwszej instancji stwierdził w pierwszej kolejności, że skarżący w trakcie prowadzonego wobec niego postępowania podatkowego nie wskazał żadnego majątku spółki, z którego możliwe byłoby zaspokojenie roszczeń z tytułu VAT za grudzień 2008 r. Odwołując się z kolei do właściwego czasu co do zgłoszenia wniosku o upadłość organ pierwszej instancji nie znalazł podstaw, by uznać brak winy skarżącego jako członka zarządu spółki w niezgłoszeniu tego wniosku. Wręcz przeciwnie, wskazał, że skarżący, jako prezes zarządu spółki, miał wgląd do wszelkiej dokumentacji, więc powinien mieć wiedzę co do stanu finansowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right