Wyrok NSA z dnia 11 września 2015 r., sygn. II FSK 2004/13
Istota instytucji umorzenia postępowania egzekucyjnego polega na formalnym umorzeniu tego postępowania z przyczyn określonych a art. 59 § 1 u.p.e.a., toteż w postępowaniu, którego przedmiotem jest żądanie umorzenia postępowania egzekucyjnego, nie można badać okoliczności związanych z postępowaniem wymiarowym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Dumas, Sędziowie NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), WSA del. Bogusław Woźniak, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 11 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 2765/12 w sprawie ze skargi Z. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Z. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę Z. K. i uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
Zawiadomieniem z dnia 4 lutego 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. zajął udziały skarżącego w spółce kapitałowej oraz rachunek bankowy celem wyegzekwowania zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości za lata 2004-2006, określone decyzjami Wójta Gminy L.