Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2015 r., sygn. II FSK 1024/13

Wynagrodzenie wypłacane współwynalazcy przez wspólników spółki jawnej jest podziałem dochodu uzyskanego przez pozostałych współwynalazców ze wspólnego prawa majątkowego (patentu).

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia del. WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Alina Buwaj, po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Gl 391/12 w sprawie ze skargi M. S. na interpretację Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach) z dnia 15 grudnia 2011 r., nr IBPBI/1/415-933/11/KB w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S. na rzecz Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach) kwotę 240 (słownie: dwustu czterdziestu) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. S. na indywidualną interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

Skarżący wnioskiem z dnia 26 sierpnia 2011 r. zwrócił się o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, podając, że wraz z dwoma innymi osobami jest współuprawnionym z prawa do trzech patentów w proporcjach określonych w umowie o wspólności prawa, z jednym ze współuprawnionych prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki osobowej, między innymi z wykorzystaniem jednego z tych patentów. Po zakończeniu poszczególnych lat obrotowych wspólnicy rozliczali z trzecim współuprawnionym korzyści z tytułu wykorzystania projektu wynalazczego we własnej działalności gospodarczej i przekazywali mu przypadającą na niego wartość korzyści, wynikającą z zatwierdzonego wspólnie bilansu, dokonując wypłat z osobistych rachunków bankowych. Skarżący zadał pytanie, czy fakt dokonywania wypłat z prywatnych rachunków bankowych wspólników, a nie z rachunków bankowych spółki, daje wspólnikom spółki prawo do zaliczenia tych wypłat do kosztów uzyskania przychodów spółki oraz czy wypłaty dokonane w latach 2006-2011 powinny zostać zaliczone do kosztów podatkowych roku 2011, czy tez do kosztów tych lat podatkowych, w których je wypłacono - zajmując stanowisko, że wymienione wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki w roku 2011, a więc w tym roku podatkowym, w którym wspólnicy sporządzą dokument księgowy, na podstawie którego zaksięgują wydatki w księgach rachunkowych spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00