Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2015 r., sygn. II FSK 3599/14
Dochód w postaci dywidendy, uzyskany przez osobę prawną jako akcjonariusza SKA, podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA del. Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Monika Myślak-Kordjak, po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 1706/14 w sprawie ze skargi I. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2011 r. nr ILPB4/423-295/10-2/ŁM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 lipca 2014r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez I. S.A. z siedzibą we W. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów, z dnia 8 lutego 2011r. w przedmiocie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych oraz orzekł o zwrocie kosztów postępowania.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej I. S.A. z siedzibą we W. (strona, skarżąca) podała, że zamierza objąć (nabyć) akcje spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), a obok tego pełnić będzie w SKA rolę komplementariusza, a także że z tytułu posiadanych akcji SKA może wypłacać na jej rzecz dywidendy. W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym sformułowała pytanie, czy w przypadku wypłaty przez SKA na jej rzecz jako akcjonariusza dywidendy, powinna rozliczyć przychód uzyskany z tytułu udziału w zysku SKA poprzez zapłatę zaliczki na podatek dochodowy dopiero w miesiącu, w którym powstało po jej stronie roszczenie o wypłatę dywidendy? Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraziła pogląd, odwołując się do art.5 ust.1 i art.12 ust.3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 74, poz.397 ze zm.), zwanej dalej "u.p.d.o.p.", oraz przepisów Kodeksu spółek handlowych (art.347 § 1, art.348 § 2 - w związku z art.126 § 1), że akcjonariusz ma prawo do udziału w zysku SKA dopiero z chwilą wykazania tego zysku w zbadanym przez biegłych rewidentów sprawozdaniu finansowym i po podjęciu uchwały o jego podziale przez walne zgromadzenie akcjonariuszy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy, a przy tym akcjonariuszem uprawnionym do dywidendy będzie jedynie ten, któremu przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku, wobec czego akcjonariusz nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, albowiem w trakcie roku podatkowego nie powstaje u niego przychód należny, co tym samym uniemożliwia zastosowanie art.25 u.p.d.o.p.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right