Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 lipca 2014 r., sygn. I SA/Wr 1706/14

 

Dnia 30 lipca 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant asystent sędziego Marcin Kuliś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 lipca 2014 r. sprawy ze skargi A S.A. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2011 r. Nr [...] w przedmiocie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz A S.A. z siedziba we W. kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A S.A. z siedzibą we W. była interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów, z dnia [...].02.2011 r. (nr [...]), w przedmiocie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Występując z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej spółka A S.A. przedstawiła, że zamierza objąć (nabyć) akcje spółki komandytowo-akcyjnej, a obok tego pełnić będzie w spółce rolę komplementariusza. Dalej wskazała, że z tytułu posiadanych akcji spółka komandytowo-akcyjna może wypłacać na rzecz zainteresowanej dywidendy.

W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym wnioskodawczyni postawiła pytanie, czy w przypadku wypłaty przez spółkę komandytowo-akcyjną na jej rzecz jako akcjonariusza dywidendy, powinna rozliczyć przychód uzyskany z tytułu udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej poprzez zapłatę zaliczki na podatek dochodowy dopiero w miesiącu, w którym powstało po jej stronie roszczenie o wypłatę dywidendy?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wnioskodawczyni wskazała, że w świetle z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., w skrócie - "p.d.o.p."), uzyskiwane z udziału w spółce niebędącej osobą prawną dochody podlegają opodatkowaniu u jej wspólników. Z kolei z uwzględnieniem art. 12 ust. 3 tej ustawy, pojęcie przychodu z działalności gospodarczej odnosi się do przychodu należnego, czyli wtedy gdy przybierze postać wymagalnego świadczenia (wierzytelności). Zatem przy ocenie powstania przychodu po stronie akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej uwzględnić trzeba regulację Kodeksu spółek handlowych dotyczącą powstania roszczenia akcjonariusz o wypłatę dywidendy, a zwłaszcza przepisów art. 347 § 1 i art. 348 § 2 - w związku z art. 126 § 1 K.s.h. Wynika z nich, że akcjonariusz ma prawo do udziału w zysku spółki dopiero z chwilą wykazania tego zysku w zbadanym przez biegłych rewidentów sprawozdaniu finansowym i po podjęciu uchwały o jego podziale przez walne zgromadzenie akcjonariuszy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy, a przy tym akcjonariuszem uprawnionym do dywidendy będzie jedynie ten, któremu przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. W sumie więc skuteczne roszczenie o wypłatę zysku w części przypadającej na akcjonariusza powstaje dopiero po podjęciu stosownej uchwały o podziale zysku i decyduje to o powstaniu przychodu po stronie akcjonariusza z tytułu dywidendy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00