Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 października 2013 r., sygn. III SA/Wa 1323/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Sobocha, sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, sędzia WSA Aneta Lemiesz (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2013 r. sprawy ze skargi D. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz D. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 12 listopada 2012 r. D. Sp. z o.o. z siedzibą w W. , dalej jako “Skarżąca" lub “Spółka", złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu oraz momentu zapłaty zaliczek na podatek dochodowy z tytułu posiadania przez Wnioskodawcę, będącego akcjonariuszem, także statusu komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny.
Skarżąca jest komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. Skarżąca wniosła udział na kapitał zakładowy spółki poprzez objęcie i opłacenie części akcji i stał się również jej akcjonariuszem. Skarżąca nie wniosła udziału do spółki na inne fundusze.
Akcje objęte przez Skarżącą są uprzywilejowane i zgodnie ze statutem spółki komandytowo-akcyjnej dają prawo, w przypadku likwidacji spółki i podziału jej majątku, do pierwszeństwa nabycia składników majątkowych spółki, pierwszeństwa w podziale jej majątku i udziału w podziałe majątku w wysokości stanowiącej dwukrotność kwoty przypadającej na akcję nieuprzywilejowaną w tym zakresie. Statut stanowi, iż. akcja objęta lub nabyta przez komplementariusza daje prawo do jednego głosu na walnym zgromadzeniu - co ma zastosowanie wobec Wnioskodawcy. Statut spółki komandytowo-akcyjnej określa, że o przeznaczeniu zysku wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego decyduje walne zgromadzenie. Uchwały tego zgromadzenie wymaga podział zysku w części przypadającej akcjonariuszom, a także takiej uchwały wymaga podział zysku w części przypadającej komplementariuszom. Statut ten stanowi, iż dniem dywidendy jest dzień podjęcia uchwały walnego zgromadzenia określającej warunki podziału zysku, chyba że uchwała walnego zgromadzenia określa dzień dywidend)'. Uchwała taka może również określić termin wypłaty dywidendy.